Relevance score na Facebooku

Posted by in Facebook

Parę dni temu Facebook poinformował, że reklamodawcy na Facebooku będę mieli dostęp do wskaźnika nazwanego Relevance Score. Nie jest to wskaźnik, który spowoduje wielką rewolucję na Facebooku, jednak warto rozumieć jak jest konstruowany, jak go interpretować i wreszcie jak go wykorzystać, żeby lepiej optymalizować swoje kampanie!

Czym jest Relevance Score?

Relevance score to wskaźnik, który informuje nas o tym na ile dana kreacja reklamowa jest dopasowana do grupy odbiorców, do której ją targetujemy. Relevance score ma wpływ na to jakie rezultaty uzyskuje nasza reklama (a więc też wpływa na to ile musimy wydać na naszą kampanię). Jest to podobny wskaźnik do Quality score od Google (który dotyczy reklam w systemie Google AdWords).

Jak interpretować Relevance Score?

Relevance score wyświetlany jest w postaci liczby od 1 do 10. 1 oznacza, że nasza reklama jest zupełnie niedopasowana do TG, 10 oznacza doskonałe dopasowanie. Relevance score jest konstruowany (w uproszczeniu) na podstawie feedbacku, który otrzymuje reklama. Pozytywny feedback – „lajki”, „szerowanie” zwiększa Relevance score, negatywne działania (np. takie jak ukrywanie reklamy) zmniejszają ten wynik.

Czy jedna reklama może mieć kilka Relevance Score?

Tak. Każda reklama może mieć nieskończoną ilość wskaźników relevance. Wszystko dlatego, że Relevance Score pokazuje nam dopasowanie reklamy do danej grupy docelowej. Dana reklama może mieć zupełnie różne wyniki wśród mężczyzn i kobiet, starszych i młodych, fanów marki i osób, które jej nie lubią… mógłbym tak wymieniać w nieskończoność.

Czy Relevance Score jest czymś nowym?

Niezupełnie. Wszystko dlatego, że ten wskaźnik już od dłuższego czasu działał w systemie Facebooka. Zmiana, która teraz nastąpiła to udostępnienie tego wskaźnika reklamodawcom.

Gdzie można znaleźć Relevance Score (na swoim koncie reklamowym)?

Będzie dostępny w Ads Managerze w zakładce „Reports”. Za pomocą przyciska „Customize columns” można będzie do swoich raportów dodać właśnie Relevance Score. Póki co większość z Was nie będzie widzieć tego wskaźnika – w ciągu kilku kolejnych tygodni sukcesywnie ma być udostępniany kolejnym reklamodawcom.

Co nam tak naprawdę daje Relevance Score?

Po co mi „relevance score” – zaczną dopytywać bardziej wnikliwe osoby. Przecież już teraz mając informacje o stawkach CPC widzę, która reklama lepiej działa, a która gorzej (w ramach danego targetu). W mojej interpretacji relevance score daje nam dodatkową informację na temat momentu, w którym prowadziliśmy naszą kampanię. Może być tak, że w grudniu kiedy puszczamy daną kampanię reklamową uzyskujemy duże słabsze (wyższe) stawki CPC/CPM etc. niż w innych miesiącach. Oczywiście wiemy, że wpływa na to przede wszystkim nie nasza kreacja czy sposób ustawienia reklamy w systemie ale zwiększona konkurencja reklamodawców na FB w tym czasie. Ale klientów to może nie przekonywać. W momencie, kiedy będziemy mieli dostęp do relevance score to możemy pokazać klientowi: „popatrz kreacja była w porządku, podobała się ludziom, to że musieliśmy wydać więcej, żeby osiągnąć nasze cele, wynika nie z problemów z naszą reklamą, ale z działań konkurencji”.

Jak uzyskiwać wysoki Relevance Score?

Po pierwsze testuj, po drugie testuj, po trzecie testuj :) Testuj różne kreacje, różne hasła reklamowe, różne targetowanie. I przede wszystkim zawężaj targetowanie: mimo, że Facebook daje niesamowite możliwości jeśli chodzi o targetowanie reklamy to dalej wielu reklamodawców korzysta z nich w niewielkim stopniu. Być może Relevance score będzie zachętą do zmiany tego podejścia :)

Uważasz artykuł za przydatny – podziel się linkiem ze znajomymi :)

Jeśli ktoś potrzebuje oficjalnych informacji od Facebook to zapraszam tutaj.

Photo Credit: Richard Sunderland via Compfight cc