Powitanie

Posted by in O blogu

POWITANIE

Startuję z nowym blogiem! Na Social PPC Ninja znajdziecie informacje na temat serwisów social media a konkretnie rzecz biorąc płatnych kampanii reklamowych (w branży najczęściej nazywanych kampanii PPC) w tych serwisach…

Ze względu na największą popularność znajdziesz tutaj dużo informacji na temat Facebooka, ale również na temat innych serwisów socialowych typu Twitter, Linkedin czy Instagram.

CZY FACEBOOK SIĘ KOŃCZY?

Część osób twierdzi, że Facebook się kończy… moja intuicja podpowiada mi coś odwrotnego. Jeśli chodzi o paid advertising na Facebooku to dla polskiego rynku rok 2015 może być rokiem przełomowym. Ale wygląda na to, że dużo będzie się działo również poza Polską. Wystarczy spojrzeć na kilka newsów z ostatniego tygodnia.

Jednak poza samą formą prezentacji polityki prywatności zmieni się także jej treść w kilku ważnych aspektach. Nowe zapisy pozwolą firmie wejść na światowe rynki z nowymi usługami, które wymagają większego dostępu do prywatnych danych użytkowników. Pierwsza z takich usług „Znajomi w pobliżu” przed kilkoma miesiącami została uruchomiona w USA. A jak zapewnia nas Richard Allan, w przyszłości ma zostać wprowadzona na całym świecie, także w Polsce. Chodzi o to, że Facebook pobiera dane lokalizacyjne z urządzeń mobilnych, by pokazać ich znajomym, gdzie się aktualnie znajdują. Inna nowa usługa, która na razie testowana jest tylko w USA, ale wkrótce ma pojawić się także w innych krajach, to przycisk „Kupuj”. Przy jego pomocy będzie można nabyć reklamowany produkt, nie wychodząc z Facebooka. Dzięki nowym zapisom w polityce prywatności Facebook zastrzega sobie prawo do zbierania zarówno danych lokalizacyjnych, jak i transakcyjnych.

Źródło: Gazeta.pl

Facebook informuje, że z początkiem 2015 r. zamierza ograniczać zasięg tych postów [chodzi o reklamy, które są publikowane przez marki na ich fan page’ach – przyp. Social PPC Ninja], które w wyraźny sposób promują konkretne produkty i nakłaniają użytkowników do ich zakupu. Natomiast promowane mają być wpisy niosące ze sobą unikalną, wartościową treść, która przyciągnie uwagę adresatów. Facebook na swoim blogu zastrzega przy tym, że ograniczenie ilości sponsorowanych postów nie będzie oznaczało pojawienia się w Aktualnościach większej liczby tradycyjnych reklam. Serwis twierdzi, że zapowiadana zmiana polityki ma służyć wyłącznie poprawie jakości treści, które otrzymują użytkownicy, także tych pochodzących od ulubionych przez nich marek.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

O co chodzi z tym ograniczeniem zasięgu postów udających reklamy? W skrócie: Facebook nakłada tego typu ograniczenia, aby firmy zaczęły jeszcze większe środki inwestować w płatne kampanie reklamowe na tym serwisie. Głosów krytycznych wśród marketerów coraz mniej – już chyba większość z nich zrozumiała, że nie ma nic za darmo a Facebook to nie instytucja charytatywna.

Zakupy przez Facebooka? Teraz to brzmi trochę dziwnie… ale może się okazać za parę lat, że zamiast na Allegro dużo, zwłaszcza młodych użytkowników, będzie robiło zakupy (za sprawą specjalnych promocji) właśnie za pośrednictwem Facebooka. A co Wy o tym sądzicie?