#1 Co tam Panie słychać na Facebooku? Przykłady reklam PPC

Posted by in Płatna reklama

Marketingiem internetowym może zajmować się każdy…

… takie panuje powszechne przekonanie. Postawić stronę na WordPressie, uruchomić stronę na Facebooku, ustawić na szybko kampanię Adwords w Google – nie ma co ukrywać: to nie jest rocket science, każdy może to trochę lepiej lub trochę gorzej zrobić. Na stronie na Facebooku będziemy publikować posty, które nie zainteresują naszych odbiorców? Trudno, co najwyżej stracimy czas… Znacznie gorzej gdy zaczynamy tracić pieniądze. A firmy każdego dnia tracą grube pieniądze przez to, że oddają płatną reklamę w social media w ręce osób, które dopiero się jej uczą.

Jakie są tego efekty?

Efekty takiej nauki na żywym organizmie obserwuję każdego dnia. Jak wszyscy inni użytkownicy Facebooka jestem również odbiorcą reklama. Codziennie widzę na swoim Newsfeedzie nowe reklamy. Niestety spośród tych reklam większość zawiera podstawowe błędy. Stąd pomysł na cykl postów „Co tam Panie słychać na Facebooku”, w którym na bieżących przykładach pokażę jak tworzyć skuteczne kampanie PPC (tytułem wyjaśnienia: termin PPC oznacza najczęściej sposób rozliczenia reklamy internetowej, w którym za kliknięcie w reklamę wydawca otrzymuje określone wynagrodzenie, w momencie kiedy ja piszę o kampaniach PPC w social media wzorem zagranicznych digital marketerów mam na myśli wszelkie płatne kampanie w social media, niezależnie od sposobu ich rozliczania) i zarazem jakich błędów należy unikać.

Kampanie na Facebooku – listopad 2014

Holmes Place - reklama FBHolmes Place. Na pierwszy rzut oka reklama, która mnie zainteresowała prywatnie. Sam jestem osobą dość aktywną.W polubieniach mam dużo stron związanych ze sportem więc reklama była dobrze stargetowana. Jeśli chodzi o kreację – zastanawiam się czy nie lepiej by było gdyby na obrazku było tylko jedne zdjęcie. W tym momencie mamy dwa, ale obydwa są ucięte. Generalnie kreację oceniam na plus – bardziej do mnie przemawia „amatorskie zdjęcie” niż błyszczące zdjęcie z Photoshopa. Opis (ten na szarym tle) jest również jak najbardziej przemyślany. W czym problem? Kiedy klikniemy na reklamę otwiera nam się nowa zakładka w przeglądarce… czekam 5 sekund oj długo, czekam 10 sekund… to już prawie wieczność w obecnych czasach… czekam 15-20 sekund – finalnie okazuje się, że wyskakuje mi komunikat „strony nie znaleziono”. Może to wina dostawcy usług hostingowych… ale jeśli w Holmes Place wiedzą, że mają tego typu przejściowe problemy to powinni pamiętać również o tym, żeby zawiesić swoje kampanie na Facebooku. W innym wypadku tracą pieniądze… jak i szansę u wielu konsumentów. Po takim doświadczeniu raczej mało kto się zdecyduje po raz kolejny kliknąć w reklamę, która prowadzi do strony 404.

hmgc

Havas Media Group Conference. Odnośnie tej reklamy mam mieszane uczucia. Z jednej strony widać, że ktoś myślał nad przygotowaniem tej kampanii – bo widać, że jest ona połączona z wydarzeniem, dzięki czemu widać jej datę oraz liczbę chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu. Z drugiej strony niestety kuleje kreacja – której przygotowanie polegało po prostu na zmniejszeniu dużego obrazka ze strony internetowej. Efekt? Tekst po prawej stronie obrazka jest kompletnie niewidoczny (nawet z lupą). Mój zarzut również dotyczy powtórzenia frazy „Havas Media Group” w reklamie – przez co tytuł konferencji został przycięty do „Organic …”. Nie lepiej by było w tym miejscu wpisać „Konferencja na temat organic marketingu”?

Multisport - reklama na FB

MultiBenefit. Kampania, w którą władowano pewnie duże pieniędze (bo ostatnio wyświetla mi się non stop)… natomiast zupełnie nie przemyślano formy reklamy. Podstawowy błąd to powtórzenie teksu reklamowego „Masz kartę Multisport? Zyskaj dostęp do eksluzywnych ofert” na obrazku oraz pod obrazkiem. Duży minus! Przecież to marnowanie i tak niewielkiej powierzchni, którą udostępnia Facebook. Drugi poważny minus to brak zróżnicowania reklamy względem odbiorcy. Jak można by było to zrobić lepiej? Przede wszystkim reklama powinna być targetowana do różnych grup. Jeśli karta Multibenefit załóżmy daje dostęp do specjalnych ofert turystycznych to targetujmy ją do osób, które interesują się podróżami – i w reklamie umieśćmy informację typu „20% zniżki na wyjazdy narciarskie”. Jeśli ktoś lubi muzykę to w reklamę wplećmy informację o specjalnej ofercie dotyczącej np. koncertów. Proste? Bardzo proste – a jestem pewien, że wskaźnik CTR podskoczyłyby o kilkaset procent w porównaniu z obecną reklamą.

 

TGE - reklama na FB

TGE.COM.PL. Yyy? Ale o co chodzi? Łożyska toczne, simmeringi, oringi – o co tutaj chodzi??! Czy to jakiś żart? :) Pierwszy raz spotykam się z tego typu nazwami. Może to jakaś kampania viralowa? Niestety nie. Ewidentnie zawiodło targetowanie. Wyświetlanie takiej reklamy wszystkim mężczyznom w wieku 20-50 jest kompletnym marnowaniem budżetu reklamowego. To jednak mały pikuś bo nawet jeśli na reklamą ktoś kliknął to podobnie w przypadku Holmes Place lądował na niedziałającej stronie producenta.

Heros IT

 

Żeby nie było, że tylko potrafię krytykować :) Powyżej mamy przykład ciekawej reklamy.

Przyciągająca uwagę kreacja graficzna, dobre hasło reklamowe. Język, który znacznie odbiega od sztampowej komunikacji typu „Jesteś wykwalifikowanym specjalistą ds. IT? Mamy dla Ciebie ciekawą, pełną wyzwań pracę…”. Jedyne do czego można się przyczepić to ucięcie tekstu reklamy w ostatniej linijce. Co z landing page? Tego niestety nie wiem, bo nie zdążyłem kliknąć w reklamę :( (na Facebooku jest rotacja reklama, po pewnym czasie reklama zmienia się na inną) Spośród różnych reklam, które widziałem na FB w przeciągu ostatniego tygodnia to najciekawsza kreacja :)

Co dalej?

Tak jak pisałem to dopiero początek cyklu postów. Zachęcam Was do dołączenia się i współtworzenia inicjatywy „Co tam Panie słychać na Facebooku”. Jeśli spotkacie się zarówno z reklamami, które ewidentnie zostały zepsute… ale i również z takimi, które przyciągają uwagę i spełniają swoją funkcję – podsyłajcie do mnie print screeny takich reklam! Mnie w końcu ominie masa reklam kierowanych wyłącznie do kobiet…

Podsyłajcie ciekawe case’y na adres: social(kropka)ppc(kropka)ninja(małpa)gmail.com – oczywiście zamiast tekstu (kropka) należy wstawić zwyczajną kropkę :)

Zachęcam również do dzielenia się Waszymi komentarzami odnośnie prezentowanych reklam. Czy którąś reklamę za bardzo skrytykowałem? A może chwalę bez podstaw? Podzielcie się swoją opinią.