Słownik pojęć e-marketingowych

Słownik pojęć e-marketingowych i związanych z reklamą internetową

Jeśli brakuje Wam rozjaśnienia jakiegoś hasła proszę o kontakt social.ppc.ninjaMAUPAgmail.com

Stanowiska w branży (słownik pojęć e-marketingowych)

Wraz z szybkim rozwojem branży e-marketingowej zaczęły się pojawiać dziwnie brzmiące, i często niewiele znaczące (zwłaszcza dla osób spoza branży) nazwy stanowisk. Poniżej znajdziesz listę różnych stanowisk z krótkim opisem obowiązków. W przypadku niektórych profesji podaję również informacje o tym jakich narzędzi należy się nauczyć, żeby znaleźć pracę w tej działce. Opisy są dość uproszczone, w wielu przypadkach mogą być również dyskusyjne (dlatego, że w Polsce póki co nie mamy wypracowanych standardów w związku z tym np. Social media specialist w różnych firmach może się zajmować kompletnie inną działalnością). Mam nadzieję, że słownik pojęć e-marketingowych związany z listą stanowisk pozwoli Ci dowiedzieć się i zrozumieć czym się zajmują różni pracownicy agencji interaktywnych.

Lista najważniejszych stanowisk w branży e-marketingu

 • Account Executive – osoba odpowiedzialna za zdobywanie nowych klientów, utrzymywanie relacji z obecnymi. Jego głównym zadaniem jest zbadanie potrzeb klienta, a w kolejnym kroku wytłumaczenie tych potrzeb pracownikom z działów odpowiedzialnych za egzekucję. W praktyce jego praca często się łączy z zadaniami Project Managera.
 • Content designer – osoba odpowiedzialna za tworzenie contentu do wykorzystania w kanałach społecznościowych (łącznie z grafiką). Często mylona z Social Media Specialist.
 • Community manager – osoba odpowiedzialna za kontakty ze społecznością w danym serwisie, forum. Często mylona z Content Designerem. W polskiej sieci dobrym przykładem community managera jest Arvind Juneja, który kiedyś zajmował się kontaktami ze społecznością serwisu Goldenline.pl
 • Conversion optimizer – osoba odpowiedzialna za wdrażanie na witrynach internetowych rozwiązań, które zwiększają poziom konwersji (a więc w przypadku np. e-commerce jest to zwiększenie procenta osób, które odwiedziły sklep internetowy i dokonały zakupy). W Polsce rzadko kiedy zdarza się, żeby ktoś w pracy ograniczał się do tej działki. Wyjątkiem jest firma Conversion.
 • Copywriter – odpowiedzialny za tworzenie tekstów reklamowych/tekstów umieszczanych w witrynach internetowych. Jak zostać copywritem? Polecam Książeczkę Zdrowia Copywritera.
 • Interactive media planner (znany również jako Digital media planner) - specjalista ds. planowania wykorzystania różnych mediów internetowych w kampaniach reklamowych klientów. Jego celem jest przy wykorzystaniu określanego budżetu dopasowanie kanałów mediowych, które pozwolą na najbardziej optymalne dotarcie do grupy docelowej i osiągnięcie celu klienta. Interactive media plannerzy najczęściej pracują w domach mediowych.
 • Paid social media specialist – specjalista ds. płatnej reklamy w mediach społecznościowych. W Polsce póki co takich specjalistów jest niewiele. Tylko największe agencje marketingowe i interaktywne posiadają odrębne działy, które specjalizują się w prowadzeniu i optymalizacji paid advertising w social media. Wraz ze zmieniającym się Edge Rank na Facebooku (w wyniku tych zmian spada zasięg organiczny) będzie rosło zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny. Jak znaleźć taką pracę? W pierwszym kroku należy zacząć się uczyć obsługi Facebook Ad Managera oraz Facebook Power Editora.
 • PPC/Google AdWords specialist – osoba odpowiedzialna za kampanie PPC (najczęściej realizowane przy wykorzystywaniu Google AdWords). Często tego typu obowiązki przypisane są do osoby na stanowisku SEM specialist.
 • Project Manager – szef projektu, odpowiedzialny za planowanie i koordynowanie projektów internetowych. Często zajmuje się kontaktami z klientem. Wewnątrz firmy odpowiedzialny za nadzorowanie i współpracę z różnymi działami odpowiedzialnymi za egzekucję projektu. W wielu firmach praca Project Managera łączy się z obowiązkami Account Executive odpowiedzialnego za kontakty z klientem.
 • SEM specialist (Search Enginge Marketing) – specjalista ds. marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Najczęściej jest to osoba, która prowadzi kampanie searchowe i displayowe za pomocą takich narzędzi jak Google AdWords, Google AdSense, DoubleClick. Jak znaleźć taką pracę? Trzeba zacząć od nauki Google AdWords.
 • SEO specialist (Search Engine Optimization) – specjalista odnośnie optymalizacji witryn w wyszukiwarkach internetowych. Praca na tym stanowisku ma dwa podstawowe wymiary. Pierwszy z nich jest związany z optymalizacją budowy strony internetowej (w tym optymalizacją kodu), która pomaga wyszukiwarkom internetowym zaklasyfikować daną stronę jako wartościową (dzięki czemu jej pozycja w wynikach wyszukiwarki rośnie). Drugi jest związany z budową zaplecza linkowego.
 • Social media specialist – specjalista ds. mediów społecznościowych. Niestety w Polsce to pojęcie jest na tyle rozmyte, że trudno jednoznacznie wskazać zakres obowiązków tej osoby. Często w ogłoszeniach o pracę znajduje się oferty, które mają niewiele wspólnego z tym stanowiskiem – a odnoszą się do pracy na stanowisku Content Designera. W teorii social media specialist powinien być odpowiedzialny za formułowanie strategii dotyczącej kanałów social media, współpracę i nadzorowanie agencji zajmujących się prowadzeniem stron na Facebooku/paid advertising w mediach społecznościowych.
 • Specjalista ds. e-marketingu/marketingu internetowego/marketingu on-line - obserwując ogłoszenia, które pojawiają się w portalach ogłoszeniowych można odnieść wrażenia, że specjalista ds. e-marketingu powinien być zarazem SEM specialist, SEO specialist, grafikiem, Content Designerem, Social Media Specialist, Web Analyst, Conversion Optimizerem, Paid Social Media Specialist, Copywriterem. Czyli powinien się znać absolutnie na wszystkim ;)
 • Traffic manager – osoba odpowiedzialna za zarządzanie ruchem na stronie internetowej i analizami tego trafficu.
 • Web analyst (specjalista ds. analityki internetowej/analityk internetowy) – zajmuje się analizą ruchu na witrynie internetowej oraz formułowaniem rekomendacji biznesowych na podstawie tejże analizy. Jak znaleźć taką pracę? W pierwszej kolejności zacznij się uczyć Google Analytics – to darmowe, ale potężne narzędzie analityki internetowej, wykorzystywane w większości firm i agencji.

Photo Credit: HAMED MASOUMI via Compfight cc